JEZIORANY ONLINE

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

Czwartek, 27 czerwca 2019 Imieniny: Cyryla, Maryli, Władysława
Archiwum

Dzieci z Kreatywnego Strychu stworzyły makietę średniowiecznych Jezioran

Co wyróżnia Jeziorany? Czym możemy pochwalić się przed turystami? Nad tym zastanawiały się dzieci i młodzież na Kreatywnym Strychu od września 2014. I co wymyślili?
Możemy pochwalić się właśnie samym miasteczkiem, jego architekturą i historią. A to dlatego, że Jeziorany zachowały do dnia dzisiejszego swój średniowieczny układ budynków – jak mówią specjaliści - tkankę urbanistyczną. Warto to pokazać zarówno mieszkańcom jak i turystom.
Stworzyliśmy więc model z gliny, korzystając ze starych map i współczesnych opracowań takich jak studium historyczne Jezioran. Potem gliniany model zalaliśmy gipsem, było mnóstwo zabawy i taplania się białym „błocie”. Kiedy po kilku dniach gips wysechł, trzeba było wygrzebać ze środka glinę umyć i namydlić formę. Potem do gipsowej formy wlaliśmy cement i czekaliśmy tydzień aż zwiąże. Najcięższą, ale i najprzyjemniejszą dla dzieci robotą było odkuwanie gipsowej formy młotkami i wydobywanie cementowego miasta. Na koniec pomalowaliśmy makietę farbami akrylowymi by wyglądała jak z metalu. I tak dzieci z Jezioran za kwotę 50 zł zbudowały taką makietę, jaką cieszy się Olsztyn. Oczywiście nie tak precyzyjną i nie ze szlachetnego brązu - ale dzięki niej można zobaczyć jak wyglądał kiedyś zamek, gdzie był rynek,  jak przebiegały mury miejskie i to, że Kościół Św. Bartłomieja na rynku kiedyś nie miał wieży. Makietę można oglądać cały rok w Informacji Turystycznej i Galerii na rynku w Jezioranach. Dla makiety wybudowaliśmy specjalny postument, w którym prezentujemy ulotki i mapy z atrakcjami turystycznymi Gminy Jeziorany.
Marzymy, aby w przyszłości zrobić bardziej precyzyjną historycznie makietę i odlać ją z metalu szlachetnego. Mogłaby stanąć na rynku lub pod amfiteatrem. Dlatego jeśli ktoś ma ochotę przyczynić się do jej powstania, może przynosić do galerii stare mosiężne klucze.

Projekt powstał w ramach warsztatów Kreatywny Strych. Kreatywny Strych to warsztaty artystyczno-projektowe, prowadzone przez Fundację Revita Warmia we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych. Warsztaty odbywają się w pracowni plastycznej ZSP przy ul. Mickiewicza 11 w każdą środę. W tym roku, dzięki wsparciu programu Działaj Lokalnie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, zrealizowaliśmy cykl zajęć pt. „Dzieci z Kreatywnego Strychu tworzą markę Jezioran”, w ramach którego powstała m.in. makieta.

Więcej zdjęć z historii powstawania makiety na stronie fundacji: http://fundacjarevitawarmia.org

      
      

powrót

6715937 - Odwiedzin strony
"Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy"
"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"