JEZIORANY ONLINE

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

Czwartek, 27 czerwca 2019 Imieniny: Cyryla, Maryli, Władysława
Archiwum

KAPELA JAZGODKI W JEZIORANACH

Zapraszamy serdecznie na, bardzo zacne muzycznie wydarzenie, przesączone dobrym duchem wiosny, kobiecości, z muzyką lasów łąk i pól, muzyką powstałą z podróży, doświadczeń z kobiecych przeżyć i emocji, zrodzonych w centrum świata - w kuchni.

Zapraszamy na otwarcie sezonu letniego, plenerowym koncertem Kapeli Jazgodki w składzie i instrumentarium: Katarzyna Jackowska- śpiew, akordeon, Iwona Sojka – skrzypce, śpiew, Adam Cudak-flety, klarnet, mandolina, bouzouki, Marcin Sojka- instrumenty perkusyjne, ksylofon, Kuba Sojka: śpiew, instrumenty perkusyjne.

Wydarzenie będzie miało miejsce na scenie plenerowej pomiędzy Galerią Revita Warmia a Restauracją Klimat, rozpoczynamy o 19.00 (po Mszy Św.). Prosimy wziąć ze sobą kocyki.

Impreza jest otwarta dla wszystkich, którzy potrzebują żywej kultury, a ich nie stać, ale tych którzy i chcą tej kultury i ich stać zachęcamy do zakupu w kasie galerii biletów wstępu, w cenie 10 zł, które pomogą sfinansować wydarzenie.

Pozdrawiamy i zapraszamy Fundacja Revita Warmia

KAPELA JAZGODKI

http://www.jazgodki.pl
posłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=Tepfhfgsr5E

Kapela Jazgodki powstała w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstała w kuchni, tam gdzie piec i ogień. Jesień była ciepła, zima długa i mroźna. Miałyśmy instrumenty, nuty ze szwedzką muzyką ludową, mnóstwo melodii w uszach i w głowie. Grałyśmy do porannej kawy i wieczornego winka. Na początku było nas dwie plus okoliczni muzycy spontaniczni, z którymi przewędrowałyśmy wszystkie okoliczne domy. Potem te wędrówki wyszły poza okolice nasze najbliższe, potrzeba wspólnego grania prowadziła nas szerokim szlakiem nad górami i morzem, krętymi wiejskimi dróżkami i tajnymi ścieżkami dźwięków od szwedzkiego Gallivare aż do Ankary, od północy na samo południe Europy.

Skład bywa różny. Podstawa to akordeon, skrzypce i śpiew.

Muzykę zbieramy jeżdżąc, grając, słuchając. Dziesięć lat temu objechałyśmy kielecczyznę szukając skrzypków. Dzięki przyjaciołom, Jackowi Hałasowi i Wolfowi Niklausowi udało nam się kilkakrotnie pojechać na Węgry i do Rumunii. Jeździłyśmy – z uchem szeroko otwartym – do Szwecji i nad Morze Śródziemne… a także do sąsiadów za miedzą. Szukamy dźwięków, melodii, pieśni, chwytamy je i wybieramy spośród nich te, które są nasze, z którymi dobrze nam się mieszka.

W repertuarze mamy tradycyjną muzykę z różnych epok i krajów Europy – szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską, polską. Śpiewamy pieśni po polsku, serbsku i węgiersku, po romsku i w ladino. Gramy melodie instrumentalne i taneczne.
Gramy miejską muzykę retro – stare walce, rzewne tanga – nie tylko polskie…

Mamy też repertuar całkowicie autorski, inspirowany muzyką etniczną, czyli projekt "W Międzyczasie", który niedawno wydaliśmy na płycie.

Muzyka nie ważne skąd jest, ważne, czy cieszy. W muzyce i muzykowaniu interesuje nas spotkanie, dlatego też skupiamy się na tych elementach muzyki, które wiążą się z tradycją wspólnych zabaw i świętowania. W pracy łączymy działania badawcze ze swobodną twórczością, oswajamy muzykę i po prostu z przyjemnością przekazujemy ją dalej.

Choć do dzisiaj została nam nieodparta potrzeba grania – przynajmniej raz na jakiś czas – w kuchni, nie ważne czyjej i jak dużej, byle przy stole, byle przy piecu, koncertujemy – kameralnie i plenerowo, gramy w knajpach i na podwórkach, prowadzimy imprezy i warsztaty europejskich (polskich, węgierskich, bałkańskich i innych) tańców tradycyjnych dla dużych i małych.

IWONA SOJKA

Z urodzenia – kobieta świętokrzyska, z wykształcenia – skrzypaczka, z natury – niewątpliwie Chazarka.

Wykształcona jak należy w muzycznej akademii katowickiej, od prawie dziesięciu lat poszukuje, uczy się i wykonuje europejską muzykę tradycyjną – tą pochodzącą z żywej tradycji oraz źródeł pisanych. Maestrii i technik uczyła się u wiejskich mistrzów w Polsce, na Węgrzech i w Mołdawii.
Autorka tekstów oraz muzyki inspirowanej tradycją ludową Europy.

Opowiadaczka historii, współautorka kilku programów/spektakli z opowieściami (m.in. Kubek do Nalewania Snów, Ziółko co furtki odmyka).

Koncertuje na najbardziej prestiżowych imprezach w kraju, prowadzi warsztaty i gra do tańca m.in. z Kapelą Brodów, Scholą Węgajty, Kapelą Jazgodki, a także w ramach autorskich projektów muzycznych Ani Brody.

KATARZYNA JACKOWSKA ENEMUO

Z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury po UJ, z natury – nomada.  O 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych.

Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych i programach koncertowych.

Uczestniczka wypraw na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie. Współzałożycielka Kapeli Jazgodki – jedynej polskiej kapeli programowo grającej w kuchni.

Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty (m.in. programy koncertowe Trubadurki, Ay, Vida, Pieśni Wędrowne, Kubek do Nalewania Snów).

Tropi tradycje społecznego świętowania, prowadzi warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych oraz śpiewu naturalnym głosem dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też zajęcia i warsztaty związane różnorodnością kulturową, między innymi z tradycjami świątecznymi.

Od 2008 roku uczy się sztuki opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym.

Prowadzi różnego rodzaju działania związane z kulturą Romów, zbiera stare cygańskie opowieści i pieśni, współpracuje z romskimi muzykami z różnych części kraju i Europy.

Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej.

Współpracuje z m.in. Stowarzyszeniem Teatr Węgajty, Stowarzyszeniem Ręką Dzieło, Ośrodkiem Rozwoju Osobistego Alcha, Muzeum Etnograficznym w Gdańsku, Stowarzyszeniem Dom Tańca Poznań.

ADAM CUDAK

Muzyk, aranżer, kompozytor, uprawiający muzykę tradycyjną i ludową, grający m. in. na fletach, gitarze, mandolinie, bouzouki, lirze korbowej i instrumentach perkusyjnych,  członek takich zespołów, jak Schola Węgajty, Anker, Jazgodki. Doświadczony trener i instruktor gry na instrumentach tradycyjnych oraz animator kultury. Realizator autorskiego projektu pn. „Noc Kupały” Szczytno’2012/2013/2014; pracownik Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie.

Od 2010 roku współpracuje ze Scholą Węgajty jako muzyk, aktor i śpiewak w dramatach liturgicznych (Ludus Passionis, Ludus Paschalis, Ordo Annuntiatione, Cuda św. Mikołaja) oraz innych programach koncertowych.

Instruktor m. in. Ogólnopolskich warsztatów folklorystycznych 2013/2014 w Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. sekretarz Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA; twórca i założyciel Zespołu Muzyki Dawnej MANDRAGORA.

Uczestnik warsztatów muzycznych m. in. u takich muzyków, jak: Istvan Laslo Legedi (Csango – Węgry), Muhammad Rasouli (muzyka perska), Swietlana Butskaya (śpiewy ukraińskie).

Fascynat i kolekcjoner instrumentów, rytmów oraz dźwięków, a przede wszystkim różnych kombinacji tych trzech elementów.

PAMIĘTAJCIE 3 MAJA 19.00 JEZIORANY - RYNEK

powrót

6715796 - Odwiedzin strony
"Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy"
"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"