JEZIORANY ONLINE

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

Wtorek, 16 lipca 2019 Imieniny: Daniela, Dawida, Henryka
Archiwum

Projekt "Równość i Gogność"

Wyprawa "Równość i Godność” wyruszyła 24 czerwca 2013 r. z Gorzowa Wielkopolskiego i zakończyła się 4 sierpnia. Jej uczestnicy postanowili objechać cały kraj w ciągu 42 dni, a trasa ma 2,5 tysiąca kilometrów długości. Spotykali się z mieszkańcami, zbierając podpisy pod swoimi postulatami, które przekażą następnie do Rządu RP (na liście adresatów znajdą się między innymi: Rzecznik Praw Obywatelskich, komisje Sejmu, Kancelarie Prezydenta i Premiera, Rzecznik Praw Dziecka, Pełnomocnik Rządu do spraw Równości, Minister Sportu i Turystyki).

Uczestnikami kampanii "Równość i Godność” jest trójka wybitnych niepełnosprawnych sportowców. Teresa Pruska-Kołodziej to wielokrotna mistrzyni kraju w konkurencjach rzutowych. Małgorzata Korzeniowska jest medalistką mistrzostw Polski, Europy, świata i paraolimpiady w łucznictwie. Bogusław Nowak, były znakomity żużlowiec, zdobył tytuł wicemistrza świata w tej dyscyplinie sportu.

Dzisiaj zrzeszeni są w gorzowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Oto 6 najważniejszych postulatów:

1. Zadbać o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka;

2. Aby matki narodzonych dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudniane jako ich opiekunki, a tym samym wypracowywałyby sobie prawo do emerytury;

3. Aby budynki użyteczności publicznej, urzędy, placówki kultury, szkoły, przedszkola, przychodnie, a także budynki mieszkalne, jak również ulice i chodniki były bez barier architektonicznych;

4. Dokonać weryfikacji kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i wszystkich przedmiotów do funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w życiu codziennym. Udział w zakupie sprzętu nie powinien przekroczyć 20% wartości obciążającej pacjenta;

5. Zapewnić dostęp do wczesnej i systematycznej rehabilitacji w zakresie niepełnosprawności;

6.  Aby Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także federacje sportowe zadbały o powołanie centralnego ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego "ZA METĄ" dla byłych, wieloletnich sportowców, którzy stali się osobami niepełnosprawnymi.

W czwartek 4 lipca 2013 roku wyprawa dotarła do Jezioran.

 Przed Urzędem Miejskim powitał ich Zastępca Burmistrza - Władysław Daliga. Następnie uczestnicy w towarzystwie pracowników Urzędu Miejskiego i MOPSu wyruszyli chodnikami Jezioran do pozbawionego barier architektonicznych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jezioranach. Po zwiedzeniu hali odbyło się spotkanie z mieszkańcami Jezioran w Miejskim Ośrodku Kultury. Tam Pani Małgosia Korzeniowska przedstawiła program wyprawy o raz cele projektu „Równość i Godność” jednocześnie apelując do zgromadzonych osób o złożenie podpisów popierających ich projekt.

Na koniec wizyty w Jezioranach Burmistrz Maciej Leszczyński zaprosił uczestników wyprawy na obiad do Restauracji Klimaty, której właściciele dysponują przenośnym podjazdem dla osób niepełnosprawnych. W drodze do restauracji nasi goście spotkali Krzysia Kołodkę- mieszkańca Jezioran, który również porusza się na wózku inwalidzkim. Krzysiu wraz z żoną mieli możliwość zapoznania się z celem wyprawy i wymienić doświadczeniami podczas wspólnego posiłku.

 

 

 

powrót

6742211 - Odwiedzin strony
"Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy"
"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"