JEZIORANY ONLINE

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

GALERIA STARYCH JEZIORAN

Poniedziałek, 23 września 2019 Imieniny: Bogusława, Krzysztofa, Tekli
Archiwum

Wójtówko jako "Betlejem lotów kosmicznych"

Zapraszamy na wykład otwarty Rafała Bętkowskiego, znanego popularyzatora historii z Olsztyna, o Hermannie Ganswindt, wynalazcy urodzonym w 1856 w Wójtówku w czasach Prus Wschodnich.
Hermann zasłużył się tworzeniem modeli i koncepcji rakiet kosmicznych, które zostały docenione przez światową technikę. Hermann grał również na pianinie i miał dwadzieścioro pięcioro dzieci. I mimo mieszkania w mikroskopijnej w tamtych czasach miejscowości (jeszcze długo przed PGR-em) jego pasja wynalazcy i osiągnięcia na trwałe wpisały się w historię światowej techniki.

Zapraszamy do świetlicy wiejskiej w Wójtówku w piątek 4.12.2015 na godzinę 17.30 (będą ciepłe napoje), wstęp wolny.

Hermann Ganswindt – Wyprzedzał swoją epokę. Był samoukiem, wynalazcą, konstruktorem, wizjonerem i fantastą. Już w latach 80. XIX w. przewidział wyprawy międzyplanetarne, sztuczne satelity Ziemi, projektował statek kosmiczny z napędem odrzutowym i olbrzymie sterowce. Okrzyczany błaznem, potrafił potem zdobyć wśród współczesnych uznanie i przydomek „Edisona z Schoeneberg”. Jego pojazdy budziły na ulicach Berlina prawdziwą sensację. Kiedy w powietrze wzbił się śmigłowiec Ganswindta, dostrzeżono w tym jednak tylko sztuczkę. Atak koncernów prasowych zniszczył dzieło i życie wynalazcy. Szacunek zaczął odzyskiwać dopiero na starość. Doceniony został w pełni po śmierci, gdy ludzkość wyruszyła wreszcie na podbój kosmosu. Choć jest dziś jedynym Warmiakiem, który ma na Księżycu krater swego imienia, w dalekiej „małej ojczyźnie” pozostaje wciąż postacią niemal zupełnie nieznaną.

Rafał Bętkowski- Historyk-regionalista, wiceprezes Stowarzyszenia „Święta Warmia”. Autor książek „Olsztyn jakiego nie znacie”, „Dragoni z Olsztyna. Dzieje formacji i koszar”, „Olsztyn czasów Ericha Mendelsohna”. Współtwórca Muzeum Nowoczesności- Tartak Raphelsohnów w Olsztynie

r.betkowski@wp.pl

 

powrót

6950567 - Odwiedzin strony
"Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy"
"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"